Skip to main content

Jak zálohovat z QNAP do Synology nebo jinam

Zálohování dat je důležité, abyste se ochránili před ztrátou dat. Existuje mnoho způsobů, jak zálohovat data, ale v tomto článku se zaměříme na to, jak zálohovat z QNAP na Synology. Projdeme si, co potřebujete vědět, abyste mohli začít, a také jak nakonfigurovat zálohy a naplánovat je. Nakonec vám poskytneme několik tipů, jak obnovit data ze zálohy.

Proč byste měli zálohovat svá data.

Co je to záloha?

V informatice se záloha nebo proces zálohování týká kopírování a archivace počítačových dat, aby mohla být použita k obnovení originálu po události ztráty dat. Slovesný tvar je zálohován ve všech variantách. Zálohovací systém se skládá ze softwarových programů a utilit a doplňkového vybavení, jako jsou páskové jednotky, pevné disky, vyměnitelná média a síťová infrastruktura.

Vklad je jednoduše sbírka souborů, které jste vytvořili nebo zkopírovali z jiného zdroje a které si chcete uchovat. To může zahrnovat digitální fotografie, hudební soubory, dokumenty atd.

Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli chtít zálohovat svá data:

  • K ochraně před náhodným smazáním nebo poškozením souborů
  • K ochraně proti selhání hardwaru
  • Ochrana před přírodními katastrofami (povodně, požáry atd.)
  • Aby bylo zajištěno, že budete mít kopii důležitých souborů pro případ ztráty nebo odcizení primární kopie

Proč potřebujete zálohu.

Zálohování dat je důležité, protože vám poskytuje způsob, jak obnovit soubory v případě, že se něco pokazí. Pokud omylem smažete soubor nebo složku nebo pokud se váš pevný disk zhroutí a stane se nečitelným, můžete použít zálohu k získání souborů zpět.

Většina lidí přemýšlí o zálohování dat, až když se již něco špatného stalo, ale ve skutečnosti je nejlepší nastavit si pravidelný plán zálohování, abyste byli vždy připraveni v případě nouze. Tímto způsobem, pokud se něco pokazí, nebudete se muset snažit přijít na to, jak to udělat.

Typy záloh. Existují dva hlavní typy záloh: plné zálohy a přírůstkové zálohy. Úplná záloha zkopíruje všechny soubory v daném umístění (obvykle celý pevný disk) do jednoho velkého souboru zvaného archiv. Přírůstkové zálohy zkopírují pouze soubory, které se od posledního zálohování změnily (přírůstkové znamená „přidání“ k tomu, co již bylo). Oba typy záloh mají své výhody a nevýhody, které probereme níže.

Úplné zálohování: Výhody – Všechna vaše data jsou zálohována v jediném souboru, díky čemuž je obnova velmi přímočará. Nevýhody – Vytvoření úplných záloh může trvat dlouho v závislosti na tom, kolik dat máte, a zabírají více úložného prostoru než přírůstkové zálohy, protože se pokaždé kopíruje vše, nikoli jen změny.

Přírůstkové zálohování: Výhody – Vytvoření trvá méně času než u úplných záloh, protože pokaždé se zkopírují pouze změněné soubory; také využívá méně úložného prostoru, protože pokaždé se ukládají pouze nová/změněná data, než aby se vše kopírovalo znovu od začátku jako u úplných záloh. Nevýhody – Obnova z přírůstkových záloh může být komplikovanější než u úplných záloh, protože potřebujete všechny přírůstky za účelem rekonstrukce úplného obrazu, pokud chybí nějaké přírůstky, budou některá data chybět i ve vaší obnovené verzi.

Nyní, když znáte základy zálohování, pojďme si říct, jak to vlastně udělat.

Jak zálohovat data z QNAP do Synology.

Začínáme

První věc, kterou musíte udělat, je nainstalovat aplikaci Hybrid Backup Sync z App Center na vašem QNAP NAS. Jakmile je aplikace nainstalována, otevřete ji a klikněte na „Vytvořit novou úlohu“.

Jak obnovit data ze zálohy.

Co potřebuješ vědět.

Obnova dat ze zálohy může být jednoduchý nebo složitý proces v závislosti na typu zálohy a na tom, kde je záloha uložena. Chcete-li obnovit data ze zařízení QNAP do zařízení Synology, budete muset mít obě zařízení připojená ke stejné síti. Budete také potřebovat přístup k rozhraní QNAP a ovládacímu panelu Synology.

Obnova dat ze zálohy.

1. Z rozhraní QNAP přejděte na „Backup & Restore“.

2. Klikněte na „Vzdálené obnovení“.

3. Zadejte IP adresu zařízení Synology a klikněte na „OK“.

4. Zadejte své uživatelské jméno a heslo pro zařízení Synology a klikněte na „OK“.

5. Přejděte do umístění zálohy na zařízení Synology a klikněte na „OK“.

6. Vyberte soubory nebo složky, které chcete obnovit, a klikněte na „OK“.

7. Klikněte na „Start Restore“ pro zahájení obnovy dat.

Doporučené postupy pro zálohování

Zálohy mimo pracoviště

Jak se říká, „nenechávejte všechna vejce v jednom košíku.“ Pokud jde o zálohy, znamená to ukládat zálohy na jiné místo, než kde jsou uložena původní data. Tímto způsobem, pokud dojde k požáru nebo jiné katastrofě v primárním umístění, bude záloha bezpečná. Existuje několik různých způsobů, jak zálohovat mimo pracoviště. Jedním z nich je použití online zálohovací služby, která ukládá zálohovaná data na servery ve vzdáleném umístění. Další možností je fyzicky přepravit záložní úložné zařízení (např. externí pevný disk) na jiné místo, jako je bezpečnostní schránka v bance.

Šifrování záloh

Dalším osvědčeným postupem pro zálohy je jejich šifrování. To poskytuje další vrstvu zabezpečení v případě ztráty nebo odcizení zálohovacího úložného zařízení. Existují dva hlavní způsoby šifrování záloh: pomocí softwaru, který šifruje data při zálohování, nebo pomocí hardwaru, který šifruje data před jejich zapsáním do úložiště.

Softwarové šifrování může provádět většina zálohovacích programů a nevyžaduje žádný speciální hardware. Hardwarové šifrování používá vyhrazený šifrovací čip nebo jinou hardwarovou součást k šifrování dat před jejich zápisem do úložiště. To má tu výhodu, že je rychlejší a bezpečnější než softwarové šifrování, ale vyžaduje to speciální hardware, který nemusí být kompatibilní se všemi počítači a operačními systémy.

Ať už zvolíte kteroukoli metodu, ujistěte se, že pro šifrování používáte silné heslo a uložte jej na bezpečném místě; pokud ztratíte heslo, nebudete mít přístup k záloze!

Závěr

Jak jsme viděli, zálohování dat je zásadním krokem k ochraně před ztrátou dat. Existuje mnoho různých způsobů zálohování dat, ale zálohování z QNAP na Synology je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí snadný a spolehlivý způsob, jak to udělat. V tomto blogovém příspěvku jsme se podívali na to, jak zálohovat data z QNAP do Synology a jak obnovit data ze zálohy. Doufáme, že vám tyto informace pomohly a že je budete moci použít k zabezpečení vašich vlastních dat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup