Skip to main content

Jak bezpečně přetaktovat Raspberry Pi 4 na 2.147 GHz

Raspberry pi 4 využívá max. 1.5 GHz, ale jde zvýšit frekvence až na 2,147 GHz. Má to háček, ne každé raspberry pi 4 půjde použít až tak na vysoké frekvenci. Je tedy potřeba chladič a to aktivní nebo i pasivní, ale tam je opravdu potřeba pořádný kus. Starší firmware šly zvýšit jen do 2 GHz a u novějších jde až 2.147 GHz, mě se ale ukazuje 2.2 GHz. GPU jde taky přetaktovat, ale má to malý účinek + taky to má vliv na teplotu celkovou. Tedy GPU jde zvýšit na 750 MHz. Adaptér USB je doporučován alespoň 3 ampéry.

Doporučení chladicí řešení?

U raspberry pi 4 je bezpochyby problém tepelný a tím snížení výkonu, když je teplota moc vysoko. Teplota může někdy při špatném chladiči dosáhnou až 80 – 85 °C a více, proto je potřeba dobře nasazený chladič a dobrý chladící efekt.

Aktualizujte firmware Raspberry Pi 4.

jestli nemáte nejnovější nebo takový firmware který podporuje maximální frekvenci, ta je potřeba udělat aktualizaci systému, jinak budete moci jít na 2 GHz, a více ne.

Je tedy potřeba otevřít sériový terminál a zadat příkazy.

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Někdy je potřeba i restartovat systém, někdy vás o to sám operační systém požádá.

sudo reboot

Jako další se může hodit informace o aktuální frekvenci v režimu nečinosti systému, tento údaj ale moc neřekne, protože stačí aby raspberry pi začal něco dělat a údaje budou jiné. Stačí si tedy otevřít terminál a zapsat příkaz.

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_cur_freq

A co asi ukáže, když bude opravdu systém v nečinnosti, tak hodnota může být 600 000 ale i 700 000, což znamená, že frekvence procesoru je mezi 600 a 700 MHz v nečinnosti.

Jdeme přetaktovat raspberry pi 4.

K přetaktování vašeho Pi 4 se budeme hlavně zabývat souborem config.txt v nastavení základní konfigurace. Abychom toho dosáhli, zadáme do okna terminálu řadu kódů. Budeme tedy potřebovat otevřít terminál a zapsat kód.

sudo nano /boot/config.txt

Najdeme řádek #uncomment to overclock the arm. 700 MHz is the default.

#uncomment to overclock the arm. 700 MHz is
the default.
over_voltage=2
arm_freq=1750

Pro otestování frekvence na 1.75 GHz, a uložíme soubor CTRL + O a pomocí CTRL + X ukončíme nano program. Bude tedy potřeba restartovat systém.

sudo reboot

Když se raspberry PI spustí, tak by při příkazu měl ukazovat frekvenci při zátěží kolem 1750000 tedy 1.75 GHz.

Můžete tedy pokračovat až do 2.147. Zde ukážu jak.

Zvýšení na 2 GHz :

over_voltage=6
arm_freq=2000

Over voltage zvyšuje napětí, a to asi 6*0.5 Voltů.

over_voltage=6
arm_freq=2147

jedná se o zatím maximální frekvenci a může způsobit nestabilitu systému, jestli k tomu dojde, tak je lepší využít menší frekvenci nebo zkusit jiný chladič, třeba chladič nesedí tak jak má. A poslední je i přetaktování GPU.

over_voltage=6
arm_freq=2147
gpu_freq=750

Mějte na paměti, že z testování některé desky Raspberry Pi 4 selhaly při této rychlosti nebo se zpomalily kvůli přehřátí / nadpětí. Je nepravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska udržíte svoji desku Pi 4 na této maximální rychlosti, proto vám doporučujeme se spokojit s arm_freq = 2000

Asi jste si všiml, že u over voltage jsem už větší než 6 nedával, to má důvod. Větší než 6 už nemá účinek, ale jestli chcete mít větší než 6, tak je potřeba přidat řádek current_limit_override=1, Mějte na pamětí, že to zvyšuje napětí. Ještě upozornění není dobré jít nad 15.

A jak otestovat stabilitu systému, stačí velký soubor zabalit do archivu, nebo vyzkoušet jiné programy, jestli se budou chovat jinak nebo způsobí restart systému, nemáte jinou možnost, než prostě snížit frekvenci.