Raspberry Pi Pico

Tvůrci Raspberry Pi změnili účel použití raspberry pi a navrhli vlastní čip RP2040, který využívá ARM M0+, který má v sobě hned dva. Samotný ARM M0+ je úsporný, ale u RP2040 se spotřeba pohybuje kolem 1mA v určitém režimu, jinak je spotřeba na plný výkon kolem 100mA, což Raspberry pi pico dělá žrouta. Naštěstí podporuje několik režimů, takže spotřeba může být kolem 1mA až někam 100mA, dle využití a zátěže. Pro téměř každé periferní zařízení existují oddělené hodinové děliče, které lze pro úsporu energie zapínat a vypínat samostatně, stejně jako u většiny ostatních mikrokontrolérů ARM. 

Raspberry pi pico nemá v sobě žádnou bezdrátovou komunikaci, mohli tvůrci do čipu dát integrovaný bluetooth 5, ale nestalo se. Raspberry pi pico byl navržen jako nízkonákladová deska s RP2040 a 2 MB paměti flash, samotný čip má paměť rom asi 16 kB. Sram v raspberry pi pico je celková 264kB a je rozdělená po 4 s velikostí 64 kB a o regulaci napětí se stará regulátor boost-buck v rozmezí 1.8 až 5.5V, což umožňuje připojit USB a baterie s napětím od 2v do maximálně 5.5v.

Parametry raspberry pi Pico.

 • Dvoujádrový Arm Cortex-M0+ 133MHz
 • 264 kB RAM na čipu
 • Podpora až 16 MB paměti Flash mimo čip prostřednictvím vyhrazené sběrnice QSPI
 • Řadič DMA
 • Periferní zařízení s interpolátorem a celočíselným děličem
 • 30 GPIO pinů, z nichž 4 lze použít jako analogové vstupy
 • 2 × UART, 2 × SPI řadiče a 2 × I2C řadiče
 • 16 × PWM kanály
 • 1 × řadič USB 1.1 a PHY, s podporou hostitele a zařízení
 • 8 × Raspberry Pi programovatelné I / O (PIO)
 • Režim spouštění velkokapacitního paměťového zařízení USB s podporou UF2 pro programování přetažením
 • Senzor teploty
 • Režim spánku a režimu spánku s nízkou spotřebou

Programování.

MicroPython je jednoduchý jazyk pro začínající programátory. Za pomoci knihoven umožňuje programovat raspberry pi pico bez větších znalostech HW, takže budete potřebovat si nastudovat příklady , podle kterých se můžete naučit programovat, jako třeba blikat nebo používat oba ARM M0+, bez použití příkladu multicore nebudou využitý oba ARM M0+, ale bude využit jen jeden a druhý bude nečinný. Další učivo pro MicroPython je vydání „Get Started with MicroPython on Raspberry Pi Pico“. Stažení je zdarma, ale návod je anglický. Jak udělat první krůčky v MicroPythonu v češtině. Jak udělat první kroky v angličtině je zde, jedná se o docela hodnotnou dokumentaci v pdf.

C/C++ je programovací jazyk, kde už budete muset vědět o HW více a taky může být pro začínajícího programátora složitý na pochopení. O samotný programovací jazyk nejde, ten může být i pro programování jednoduchý, ale bez knihoven může být složité programovat rozdělování úloh třeba pro oba ARM M0+ atd. Hodně příkladu najdete tady. Podrobní dokumentace k C je zde. Najdete tam jak příklady tak dokumentaci k SDK API a pico SDK instrukce. V češtině najdete první kroky zde, je tam návod jak začít a nastavení systému. A v angličtině podrobná dokumentace zde v pdf.

Picotool je aplikace která umožňuje ladění raspberry pi pico, to ale budete potřebovat druhý Pico. Aplikace umožňuje fungovat jako převodník USB SWD a UART. Díky tomu je snadné používat Pico na platformách jiných než Raspberry Pi, jako jsou počítače se systémem Windows, Mac a Linux, kde nemáte GPIO pro přímé připojení. Dokumentace je zde.

A proč si vybrat Raspberry pi pico?

Raspberry pi pico už od začátku byl určen k začínajícím programátorům, kteří si chtěl vyzkoušet ARM. Výhody RP2040 je docela rozsáhlá dokumentace a plno příkladu pro začátek. Cena výrobků je docela přijatelná + si programátor může vyzkoušet programovat oba ARM M0+.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 300 Kč
Zobrazit formulář pro nákup