Skip to main content

Návod na stavbu osciloskopu a logického analyzátoru – Raspberry Pi Pico

Jestli jste majitelem raspberry pi pico a nevíte k čemu ho použít, tak je možné si sestavit jednoduchý osciloskop. Který bude levný a užitečný. Osciloskop využívá signály naměřené Raspberry Pi Pico a zobrazuje průběhy na zařízení se systémem Android. Není nutné žádné programování a aplikace i firmware jsou nyní zdarma ke stažení. K sestavení vlastního osciloskopu Raspberry Pi Pico budete potřebovat zařízení se systémem Android schopné pracovat s verzí 6.0 nebo vyšší. Zařízení se systémem Android musí také podporovat funkci USB OTG, většina moderních telefonů a tabletů ji podporuje.

Nainstalujte firmware do zařízení Raspberry Pi Pico

Jak přenést soubor uf2 najdete zde . Nahrání souboru do zařízení není těžké a když budete postupovat dle návodu, tak budete mít vše hotovo do 5 minut. Stažení souboru uf2 zde.

Jak připojit a měřit

Stačí tedy signál vašeho zařízení připojit ke GPIO26 a GND do GND. Na pinu je možné měřit napětí od 0V do 3.3V, když budete chtít měřit větší napětí, tak budete muset využít děličku napětí. Pokud nemáte vhodný zdroj signálu, můžete zobrazit testovací signál na GPIO 22 připojením přímo k pinům ADC (GPIO 26 a 27). GPIO 22 je 1kHz čtvercová vlna se střídou 50 %. Jak zobrazuje horní obrázek, můžete měřit napětí jaký chcete, ale musíte si to napětí nastavit, stačí kliknout na ch1 dole na levou stranu.

Specifikace jsou poměrně omezené, zachytí maximálně 100 kpts při rychlosti 500 kS/s sdílené mezi dvěma kanály. Když budete chtít využít druhý signál, nebo chtít využít měření logického analyzátoru, tak vás to bude něco stát.

První kanál pro měření osciloskopu je zdarma, ale budete tam mít reklamu. Samotný kód uf2 není open source.

Samotný logický analyzátor je opravdu základní, není tam nic extra, takže spíš moc použitelný není.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup