Skip to main content

Zjištění teploty procesoru – Raspberry pi

Návod na zjištění teploty procesoru u Raspberry Pi, návod je funkční na operačním systém Raspberry Pi OS. Většina Raspberry Pi je snese teplotu asi 80 stupňů, ale už při určité teplotě začne škrtit výkon. Stačí mít špatně nasazení chladič a výkon může klesat, a může dojít i k restartu atd. Je tedy u Raspberry Pi mít kvalitní chladič, jinak bude automaticky snížen výkon.

Získání teploty Raspberry Pi pomocí terminálu

Některé Raspberry Pi mají integrovaný měřič teploty, a díky tomu jde zjistit teplotu procesoru. Abyste mohli získat teplotu Raspberry Pi, budete potřebovat přístup k terminálu.

Pro načtení teploty Raspberry Pi můžeme použít následující příkaz.

vcgencmd meat_temp

Příkaz ukáže teplotu procesoru v jednotce stupňů.

Příklad co můžete vidět v terminálu.

temp=40.0'C

Teplota se ukazuje dle zvoleného OP systému, tedy je na mysli Lite, normální verze a kompletní. U Lite verzí se můžete setkat, že vám příkaz

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

nefunguje, ale u všech co jsem zkoušel fungoval příkaz vcgencmd meat_temp. Jestli potřebujete teplotu zobrazit ve formátu Fahrenheit, tak budete muset do příkazu dát toto:

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp | awk -F "[=\']" '{print($2 * 1.8)+32}'

Vytvoření Alias pro načtení teploty

Jestli vám ani jeden příkaz nevyhovuje, tak je možné si aktuální teplotu zobrazit dle vaší představy. Je tedy potřeba vytvořit soubor alias v domovském adresáři.

nano /home/pi/.bash_aliases

V tomto souboru zadejte tento řádek.

alias váš_název='/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp'
Po zadání řádku uložte soubor stisknutím CTRL + O , což provede uložení a pak ještě ukončení editoru CTRL + X .

Jestli v systému už neexistuje stejný název, tak stačí do terminálu zadat váš_název a uvidíte teplotu. Pro funkčnost je předchozí relaci zavřít a znovu otevřít terminál.