Skip to main content

Raspberry Pi Zero 2 W

Společnost Raspberry Pi vydala novou a v mnoha ohledech podstatně vylepšenou verzi původního Pi Zero s názvem Raspberry Pi Zero 2 W.

Tato generace s sebou přináší zásadní vylepšení výkonu, kterého je dosaženo především díky novému na míru sestavenému procesoru, který společnost sama navrhla. Velkou výhodou je také to, že zvýšení výkonu je nabízeno ve velikostně stejném provedení jako předchozí verze, takže je možné Raspberry Pi Zero 2 W integrovat i do již existujících setupů, které doposud využívaly některého z předchůdců.

Ostatní parametry Pi Zero 2 W zůstávají v podstatě stejné jako původní verze Pi Zero. Nabízí totožných 40 GPIO pinů, 2,4 GHz Wi-Fi, mini HDMI, micro USB OTG port a 512 MB LPDDR2. Stejnou funkcionalitu obsahuje také Wi-Fi modul, který je však nově zapouzdřen v kovovém obalu. Novinkou je také přítomnost modulární certifikace FCC, což jistě ocení uživatelé implementující Pi Zero 2 W do koncového produktu.

Nový procesor pro Raspberry Pi Zero 2 W

Srdcem a mozkem nového Rasberry je zmíněný procesor s označením „RP3A0“. Pi Zero 2 tak má přístup ke čtyřjádrovému 64bitové variantě ARM Cortex-A53 s taktem 1 GHz.

V praxi to znamená téměř pětinásobný nárůst výkonu oproti původnímu Pi Zero a to především díky zvýšenému počtu jader s použitím novější a efektivnější architektury.

Zvýšení výkon se projevuje téměř u všech prováděných úkonů, ale zejména se můžete těšit na výrazně lepší schopnost zvládnutí více úkolů najednou díky multi threadingu. Model zároveň však také stále nabízí pouze omezenou dostupnou kapacitu 512 MB SDRAM.

Pořizovací cena

Cena Raspberry Pi Zero 2 W se pohybuje u autorizovaných prodejců zhruba okolo částky 15 amerických dolarů, což je oproti předchozí verzi nárůst o přibližně o 5 dolarů. Jak jsme však již zmínili zvýšená cena rozhodně přináší i kvalitativní vylepšení a je zcela odpovídající.

Autor textu: Adam Novák, referenční weby: Outdoortipy.cz, Arecenze.cz, zdroj: https://pimylifeup.com/raspberry-pi-zero-2-w/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 4000 Kč
Zobrazit formulář pro nákup